Jak działa plastik na nasz organizm

Jak działa plastik na nasz organizm

Rozejrzyj się. Teraz. Plastik jest wszędzie. Pojemniki na żywność, plastikowe butelki, długopisy, a nawet obudowa telefonu, lista jest nieskończona. Niestety wiele osób nie wie, jaki wpływ na zdrowie mają wszechobecne tworzywa sztuczne.
Do takich materiałów często dodaje się toksyczne dodatki w celu poprawy ich właściwości. Wiele dodatków nie wiąże się z łańcuchem chemicznym tworzywa sztucznego. To oznacza, że mogą być uwalniane do środowiska po wystawieniu na działanie różnych warunków atmosferycznych. Mogą być wchłaniane przez skórę lub parować w powietrzu. Niektóre znajdują się w jedzeniu lub napojach.

Czy BPA w plastiku jest niebezpieczne dla zdrowia?

BPA (Bisfenol A) to substacja chemiczna, która jest produkowana oraz wykorzystywana w poliwęglanowych tworzywach sztucznych i żywicach epoksydowych. Wyższy poziom BPA w moczu zwiększają ryzyko cukrzycy, chorób serca i problemów z wątrobą.
Bisfenol A może również zakłócać pracę układu hormonalnego, w tym regulację wzrostu, rozwoju i metabolizmu. Niektórzy badacze twierdzą też, że substancje chemiczne, takie jak BPA, zwiększają ryzyko raka, nawracających poronień i problemów związanych z płodnością. Jak widzisz, warto ograniczyć ilość plastiku.

Jak BPA wpływa na organizm?

Substancje zaburzające funkcjonowanie układu hormonalnego działają poprzez wiązanie się z niektórymi receptorami hormonalnymi. Blokują działanie ważnych hormonów. Mogą prowadzić do tego, że organizm wytwarza zbyt dużo lub zbyt mało niektórych hormonów. BPA jest ksenoestrogenem. Naśladuje estrogen w organizmie. Może wiązać się z receptorami estrogenowymi, a także prawdopodobnie z receptorami hormonów tarczycy.

Jak ograniczyć ilość BPA?

Niestety, trudno jest całkowicie uniknąć ekspozycji na BPA z tworzyw sztucznych. Należy podjąć dodatkowe środki ostrożności w niektórych okresach życia. Może stanowić większe ryzyko u płodu, dzieci i nastolatków. Co ważne, BPA jest szkodliwa nie tylko dla ludzi, ale też zwierzęta domowe.
Jeśli chcesz chronić siebie i swoją rodzinę, najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, to unikać jedzenia i napojów w plastikowych opakowaniach.

Co to są ftalany?

Nie możesz ich zobaczyć, powąchać ani posmakować, ale są w setkach produktów, z których korzystasz każdego dnia. Ftalany to substancje chemiczne, które sprawiają, że plastik jest miękkie i elastyczne. Możesz je znaleźć w:

  • kosmetykach i produktach do pielęgnacji ciała (perfumy, lakiery do paznokci, lakiery do włosów, mydło, szampon i krem nawilżający),
  • detergenty, kleje, plastikowe rury instalacyjne, smary, rozpuszczalniki, środki owadobójcze, materiały budowlane i podłogi winylowe,
  • żywność, zwłaszcza mięso, produkty mleczne i fast food.

Istnieje związek między ftalanami a rosnącą liczbą chorób przewlekłych. Ftalany nie są pojedynczą substancją chemiczną. To cała rodzina. Trzy z nich, BBP, DBP i DEHP są trwale zakazane w zabawkach i produktach dla dzieci do 3 roku życia.
Z kolei DiDP może powodować zaczerwienienie oczu i skóry. Może wywoływać mdłości, zawroty głowy i wymioty. Natomiast DnOP zwiększa ryzyko endometriozy i podrażnia skórę.